W Polsce wszyscy kierowcy muszą posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nie każdy właściciel auta przestrzega tego obowiązku, więc jeżeli uczestniczymy w wypadku lub kolizji na drodze, warto sprawdzić ważność polisy ubezpieczeniowej auta należącego do sprawcy zdarzenia. Weryfikacja może przydać się także podczas zakupu używanego pojazdu, szczególnie jeżeli poprzedni właściciel nie jest nam znany i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Weryfikacja polisy przez Internet

Odpowiedz na pytanie, jak skutecznie sprawdzić ubezpieczenie auta, dostarczają nowoczesne technologie. Ważność polisy odpowiedzialności cywilnej można sprawdzić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Druga możliwość to jest użycie specjalnej aplikacji mobilnej działającej w systemach Android oraz iOS. Za jej pomocą można zebrać informacje o autach, a także zarządzać własnymi polisami OC i AC.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Sprawdzenie ubezpieczenia auta poprzez stronę internetową należy zacząć od przejścia pod adres www.ufg.pl. Przechodzimy do zakładki “Baza OC i AC”, a następnie trzeba użyć funkcji opisanej jako “Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Dalej należy wpisać numer rejestracyjny samochodu lub numer identyfikacyjny VIN (czyli numer nadwozia).

Serwis wymaga, aby podać dzień, na który ma zostać zweryfikowane ubezpieczenie. Poza tym konieczne jest prowadzenie kraju, w którym aktualnie znajduje się pojazd. Na ekranie zobaczymy markę i model samochodu, numer przypisanej polisy OC oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu można mieć pewność, że auto zostało ubezpieczone, a w razie wątpliwości można uzyskać łatwy i szybki kontakt z firmą ubezpieczeniową poprzedniego właściciela.

Historia auta w bazie danych CEPiK

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić ubezpieczenie auta, warto zwrócić uwagę, że jest to możliwe również w bazie danych CEPiK. W tym przypadku trzeba przejść pod adres strony internetowej historiapojazdu.gov.pl. Serwis wymaga wpisania numeru rejestracyjnego samochodu, daty pierwszej rejestracji oraz numeru VIN. Użytkownik może w ten sposób sprawdzić polisę ubezpieczeniową, a także uzyskać wiele dodatkowych informacji. Wśród nich znajdują się następujące dane:

– odczytane stany licznika,

– data wydania dowodu rejestracyjnego,

– ważność badań technicznych,

– zmiany właścicieli auta,

– zgłoszenia kradzieży pojazdu.

Warto podkreślić, że wszystkie informacje można odczytać zupełnie darmowo. Nie jest konieczna rejestracja indywidualnego konta w Internecie ani logowanie się na konto serwisów informacyjnych lub mediów społecznościowych. Weryfikacja ubezpieczenia OC jest możliwa zarówno za pomocą komputera, jak i urządzenia mobilnego.